63RD GRAMMY AWARDS: List of Nominees and Winners At The Grammy Awards 2021

 

The 63rd edition of the Annual Grammy Awards ceremony was held on the 14th of March 2021, staged at the Staples Convention Center in Los Angeles, California. The ceremony was originally scheduled for January 31, 2021 but was postponed on January 5, 2021 by the organizing body to March 14, 2021, due to a spike in COVID-19 cases in Los Angeles as well as health and safety concerns therein.

The ceremony was however held virtually with no physical audience present at the ceremony. It was hosted by South African comedian Trevor Noah

Beyoncé received the most nominations with nine, followed by Dua Lipa, Roddy Ricch, and Taylor Swift with six nominations each. Beyoncé also received the most awards with four. In doing so, she surpassed Alison Krauss to become the most-awarded woman in the show’s history and tied Quincy Jones as the artists with the second-most wins

See The Full list of winners at the 63rd Grammys Award Ceremony (2021) below;

Record of the Year

“Everything I Wanted” – Billie Eilish [Winner]

“Black Parade” – Beyoncé

“Colors” – Black Pumas

“Rockstar” – DaBaby featuring Roddy Ricch

“Say So” – Doja Cat

“Don’t Start Now” – Dua Lipa

“Circles” – Post Malone

“Savage” – Megan Thee Stallion featuring Beyoncé

 

Album of the Year

Folklore – Taylor Swift [Winner]

Chilombo – Jhené Aiko

Black Pumas (Deluxe Edition) – Black Pumas

Everyday Life – Coldplay

Djesse Vol. 3 – Jacob Collier

Women in Music Pt. III – Haim

Future Nostalgia – Dua Lipa

Hollywood’s Bleeding – Post Malone

 

Song of the Year

“I Can’t Breathe” – H.E.R. [Winner]

“Black Parade” – Beyoncé

“The Box” – Roddy Ricch

“Cardigan” – Taylor Swift

“Circles” – Post Malone

“Don’t Start Now” – Dua Lipa

“Everything I Wanted” – Billie Eilish

“If the World Was Ending” – JP Saxe featuring Julia Michaels

 

Best New Artist

Megan Thee Stallion [Winner]

Ingrid Andress

Phoebe Bridgers

Noah Cyrus

Chika

D Smoke

Doja Cat

Kaytranada

 

Best Pop Solo Performance

“Watermelon Sugar” – Harry Styles [Winner]

“Yummy” – Justin Bieber

“Say So” – Doja Cat

“Everything I Wanted” – Billie Eilish

“Don’t Start Now” – Dua Lipa

“Cardigan” – Taylor Swift

 

Best Pop Duo/Group Performance

“Rain on Me” – Lady Gaga & Ariana Grande [Winner]

“Un Dia (One Day)” – J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy

“Intentions” – Justin Bieber featuring Quavo

“Dynamite” – BTS

“Exile” – Taylor Swift featuring Bon Iver

 

Best Traditional Pop Vocal Album

American Standard – James Taylor [Winner]

Blue Umbrella – (Burt Bacharach & Daniel Tashian)

True Love: A Celebration of Cole Porter – Harry Connick Jr.

Unfollow the Rules – Rufus Wainwright

Judy – Renée Zellweger

 

Best Pop Vocal Album

Future Nostalgia – Dua Lipa [Winner]

Changes – Justin Bieber

Chromatica – Lady Gaga

Fine Line – Harry Styles

Folklore – Taylor Swift

Dance/electronic music

 

Best Dance Recording

“10%” – Kaytranada featuring Kali Uchis [Winner]

“On My Mind” – Diplo & Sidepiece

“My High” – Disclosure, Aminé and Slowthai

“The Difference” – Flume featuring Toro y Moi

“Both of Us” – Jayda G

 

Best Dance/Electronic Album

Bubba – Kaytranada [Winner]

Kick I – Arca

Energy – Disclosure

Planet’s Mad – Baauer

Good Faith – Madeon

Contemporary instrumental music

 

Best Contemporary Instrumental Album

Live at the Royal Albert Hall – Snarky Puppy [Winner]

Axiom – Christian Scott Atunde Adjuah

Chronology of a Dream: Live at The Village Vanguard – Jon Batiste

Take the Stairs – Black Violin

Americana – Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell

 

Best Rock Performance

“Shameika” – Fiona Apple [Winner]

“The Steps” – HAIM

“Stay High” – Brittany Howard

“Not” – Big Thief

“Kyoto” – Phoebe Bridgers

“Daylight” – Grace Potter

 

Best Metal Performance

“Bum-Rush” – Body Count [Winner]

“Underneath” – Code Orange

“The In-Between” – In This Moment

“Bloodmoney” – Poppy

“Executioner’s Tax (Swing of the Axe)” – Power Trip

 

Best Rock Song

“Stay High” – Brittany Howard [Winner]

“Kyoto” – Phoebe Bridgers

“Lost in Yesterday” – Tame Impala

“Not” – Big Thief

“Shameika” – Fiona Apple

 

Best Rock Album

The New Abnormal – The Strokes [Winner]

A Hero’s Death – Fontaines D.C.

Kiwanuka – Michael Kiwanuka

Daylight – Grace Potter

Sound & Fury – Sturgill Simpson

 

Best Alternative Music Album

Fetch the Bolt Cutters – Fiona Apple [Winner]

Hyperspace – Beck

Punisher – Phoebe Bridgers

Jaime – Brittany Howard

The Slow Rush – Tame Impala

 

Best R&B Performance

“Black Parade” – Beyoncé [Winner]

“Lightning & Thunder” – Jhené Aiko featuring John Legend

“All I Need” – Jacob Collier featuring Mahalia & Ty Dolla $ign

“Goat Head” – Brittany Howard

“See Me” – Emily King

 

Best Traditional R&B Performance

“Anything for You” – Ledisi [Winner]

“Sit On Down” – The Baylor Project featuring Jean Baylor & Marcus Baylor

“Wonder What She Thinks of Me” – Chloe x Halle

“Let Me Go” – Mykal Kilgore

“Distance” – Yebba

 

Best R&B Song

“Better Than I Imagined” – Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello [Winner]

“Black Parade” – Beyoncé

“Collide” – Tiana Major9 & EARTHGANG

“Do It” – Chloe x Halle

“Slow Down” – Skip Marley & H.E.R.

 

Best Progressive R&B Album

It Is What It Is – Thundercat [Winner]

Chilombo – Jhené Aiko

Ungodly Hour – Chloe x Halle

Free Nationals – Free Nationals

Fuck Yo Feelings – Robert Glasper

 

Best R&B Album

Bigger Love – John Legend [Winner]

Happy 2 Be Here – Ant Clemons

Take Time – Giveon

To Feel Love/D – Luke James

All Rise – Gregory Porter

 

Best Rap Performance

“Savage” – Megan Thee Stallion featuring Beyoncé [Winner]

“Deep Reverence” – Big Sean featuring Nipsey Hussle

“Bop” – DaBaby

“Whats Poppin” – Jack Harlow

“The Bigger Picture” – Lil Baby

“Dior” – Pop Smoke

 

Best Melodic Rap Performance

“Lockdown” – Anderson .Paak [Winner]

“Rockstar” – DaBaby featuring Roddy Ricch

“Laugh Now Cry Later” – Drake featuring Lil Durk

“The Box” – Roddy Ricch

“Highest in the Room” – Travis Scott

 

Best Rap Song

“Savage” – Megan thee Stallion featuring Beyoncé [Winner]

“The Bigger Picture” – Lil Baby

“The Box” – Roddy Ricch

“Laugh Now Cry Later” – Drake featuring Lil Durk

“Rockstar” – DaBaby featuring Roddy Ricch

 

Best Rap Album

King’s Disease – Nas [Winner]

Black Habits – D Smoke

Alfredo – Freddie Gibbs & The Alchemist

A Written Testimony – Jay Electronica

The Allegory – Royce da 5’9″

 

Best Country Solo Performance

“When My Amy Prays” – Vince Gill [Winner]

“Stick That in Your Country Song” – Eric Church

“Who You Thought I Was” – Brandy Clark

“Bluebird” – Miranda Lambert

“Black Like Me” – Mickey Guyton

 

Best Country Duo/Group Performance

“10,000 Hours” – Dan + Shay and Justin Bieber [Winner]

“All Night” – Brothers Osborne

“Ocean” – Lady A

“Sugar Coat” – Little Big Town

“Some People Do” – Old Dominion

 

Best Country Song

“Crowded Table” – The Highwomen [Winner]

“Bluebird” – Miranda Lambert

“The Bones” – Maren Morris

“More Hearts Than Mine” – Ingrid Andress

“Some People Do” – Old Dominion

 

Best Country Album

Wildcard – Miranda Lambert [Winner]

Nightfall – Little Big Town

Never Will – Ashley McBryde

Lady Like – Ingrid Andress

Your Life Is a Record – Brandy Clark

 

Best New Age Album

More Guitar Stories – Jim “Kimo” West [Winner]

Songs from the Bardo – Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith

Periphery – Priya Darshini

Form//Less – Superposition

Meditations – Cory Wong & Jon Batiste

 

Best Improvised Jazz Solo

“All Blues” – Chick Corea, soloist [Winner]

“Guinnevere” – Christian Scott Atunde Adjuah, soloist

“Pachamama” – Regina Carter, soloist

“Tomorrow is the Question” – Julian Lage, soloist

“Celia” – Gerald Clayton, soloist

“Moe Honk” – Joshua Redman, soloist

 

Best Jazz Vocal Album

Secrets are the Best Stories – Kurt Elling featuring Danilo Pérez [Winner]

ONA – Thana Alexa

Modern Ancestors – Carmen Lundy

Holy Room: Live at Alte Oper – Somi With Frankfurt Radio Big Band

What’s the Hurry – Kenny Washington

 

Best Jazz Instrumental Album

Trilogy 2 – Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade [Winner]

On the tender spot of every calloused moment – Ambrose Akinmusire

Waiting Game – Terri Lyne Carrington and Social Science

Happening: Live at the Village Vanguard – Gerald Clayton

RoundAgain – Redman Mehldau McBride Blade

 

Best Large Jazz Ensemble Album

Data Lords – Maria Schneider Orchestra [Winner]

Dialogues on Race – Gregg August

Monk’estra Plays John Beasley – John Beasley

The Intangible Between – Orrin Evans and The Captain Black Big Band

Songs You Like a Lot – John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace and The Frankfurt Radio Big Band

 

Best Latin Jazz Album

Four Questions – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra [Winner]

Tradiciones – Afro-Peruvian Jazz Orchestra

City of Dreams – Chico Pinheiro

Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo – Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola

Trane’s Delight – Poncho Sanchez

 

Best Gospel Performance/Song

“Movin’ On” – Jonathan McReynolds & Mali Music [Winner]

“Wonderful is Your Name” – Melvin Crispell III

“Release (Live)” – Ricky Dillard featuring Tiff Joy

“Come Together” – Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News

“Won’t Let Go” – Travis Greene

 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“There Was Jesus” – Zach Williams & Dolly Parton [Winner]

“The Blessing (Live)” – Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship

“Sunday Morning” – Lecrae featuring Kirk Franklin

“Holy Water” – We the Kingdom

“Famous For (I Believe)” – Tauren Wells featuring Jenn Johnson

 

Best Gospel Album

Gospel According to PJ – PJ Morton [Winner]

2econd Wind: ReadY – Anthony Brown & group therAPy

My Tribute – Myron Butler

Choirmaster – Ricky Dillard

Kierra – Kierra Sheard

 

Best Contemporary Christian Music Album

Jesus Is King – Kanye West [Winner]

Run to The Father – Cody Carnes

All of My Best Friends – Hillsong Young & Free

Holy Water – We the Kingdom

Citizen of Heaven – Tauren Wells

 

Best Roots Gospel Album

Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album) – Fisk Jubilee Singers [Winner]

Beautiful Day – Mark Bishop

20/20 – The Crabb Family

What Christmas Really Means – The Erwins

Something Beautiful – Ernie Haase & Signature Sound

 

Best Latin Pop Album or Urban Album

YHLQMDLG – Bad Bunny [Winner]

Por Primera Vez – Camilo

Mesa Para Dos – Kany García

Pausa – Ricky Martin

3:33 – Debi Nova

 

Best Latin Rock or Alternative Album

La Conquista del Espacio – Fito Páez [Winner]

Aura – Bajofondo

MONSTRUO – Cami

Sobrevolando – Cultura Profética

Miss Colombia – Lido Pimienta

 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Un Canto por México, Vol. 1 – Natalia Lafourcade [Winner]

Hecho en México – Alejandro Fernández

La Serenata – Lupita Infante

Bailando Sones y Huampangos con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez – Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

Ayayay! – Christian Nodal

 

Best Tropical Latin Album

40 – Grupo Niche [Winner]

Mi Tumbao – José Alberto “El Ruiseñor”

Infinito – Edwin Bonilla

Sigo Cantando al Amor (Deluxe) – Jorge Celedon & Sergio Luis

Memorias de Navidad – Víctor Manuelle

 

Best American Roots Performance

“I Remember Everything” – John Prine [Winner]

“Colors” – Black Pumas

“Deep in Love” – Bonny Light Horseman

“Short and Sweet” – Brittany Howard

“I’ll Be Gone” – Norah Jones & Mavis Staples

 

Best American Roots Song

“I Remember Everything” – John Prine [Winner]

“Cabin” – The Secret Sisters

“Ceiling to the Floor” – Sierra Hull

“Hometown” – Sarah Jarosz

“Man Without a Soul” – Lucinda Williams

 

Best Americana Album

World on the Ground – Sarah Jarosz [Winner]

Old Flowers – Courtney Marie Andrews

Terms of Surrender – Hiss Golden Messenger

El Dorado – Marcus King

Good Souls Better Angels – Lucinda Williams

 

Best Bluegrass Album

Home – Billy Strings [Winner]

Man on Fire – Danny Barnes

To Live in Two Worlds, Vol. 1 – Thomm Jutz

North Carolina Songbook – Steep Canyon Rangers

The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1 – Various Artists

Best Traditional Blues Album

Rawer than Raw – Bobby Rush [Winner]

All My Dues are Paid – Frank Bey

You Make Me Feel – Don Bryant

That’s What I Heard – Robert Cray Band

Cypress Grove – Jimmy “Duck” Holmes

 

Best Contemporary Blues Album

Have You Lost Your Mind Yet? – Fantastic Negrito [Winner]

Live at the Paramount – Ruthie Foster Big Band

The Juice – G. Love

Blackbirds – Bettye LaVette

Up and Rolling – North Mississippi Allstars

 

Best Folk Album

All the Good Times – Gillian Welch & David Rawlings [Winner]

Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman

Thanks for the Dance – Leonard Cohen

Song for Our Daughter – Laura Marling

Saturn Return – The Secret Sisters

 

Best Regional Roots Music Album

Atmosphere – New Orleans Nightcrawlers [Winner]

My Relatives ‘nikso’ Kowaiks – Black Lodge Singers

Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours – Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

Lovely Sunrise – Nā Wai ʽEhā

A Tribute to Al Berard – Sweet Cecilia

 

Best Reggae Album

Got to Be Tough – Toots and the Maytals [Winner]

Upside Down 2020 – Buju Banton

Higher Place – Skip Marley

It All Comes Black to Love – Maxi Priest

One World – The Wailers

 

Best Global Music Album

Twice as Tall – Burna Boy [Winner]

Fu Chronicles – Antibalas

Agora – Bebel Gilberto

Love Letters – Anoushka Shankar

Amadjar – Tinariwen

 

Best Children’s Album

All the Ladies – Joanie Leeds [Winner]

Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders – Alastair Moock And Friends

I’m an Optimist – Dog On Fleas

Songs for Singin’ – The Okee Dokee Brothers

Wild Life – Justin Roberts

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth – Rachel Maddow [Winner]

Acid for the Children – A Memoir – Flea

Alex Trebek – The Answer Is… – Ken Jennings

Catch and Kill – Ronan Farrow

Charlotte’s Web (E.B. White) – Meryl Streep and Full Cast

 

Best Comedy Album

Black Mitzvah – Tiffany Haddish [Winner]

I Love Everything – Patton Oswalt

The Pale Tourist – Jim Gaffigan

Paper Tiger – Bill Burr

23 Hours to Kill – Jerry Seinfeld

 

Best Musical Theater Album

Jagged Little Pill – Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast) [Winner]

Amélie – Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, principal soloists; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, producers; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, composer & lyricist (Original London Cast)

American Utopia on Broadway – David Byrne, principal soloist; David Byrne, producer (David Byrne, composer & lyricist) (Original Cast)

Little Shop of Horrors – Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, principal soloists; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)

The Prince of Egypt – Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, principal soloists; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, composer & lyricist (Original Cast)

Soft Power – Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, principal soloists; Matt Stine, producer; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori, composer & lyricist (Original Cast)

 

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Jojo Rabbit – Various artists [Winner]

A Beautiful Day in the Neighborhood – Various artists

Bill & Ted Face the Music – Various artists

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga – Various artists

Frozen II – Various artists

 

Best Score Soundtrack for Visual Media

Joker – Hildur Guðnadóttir, composer [Winner]

Ad Astra – Max Richter, composer

Becoming – Kamasi Washington, composer

1917 – Thomas Newman, composer

Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams, composer

 

Best Song Written for Visual Media

“No Time to Die” (from No Time to Die) – Billie Eilish [Winner]

“Beautiful Ghosts” (from Cats) – Taylor Swift

“Carried Me with You” (from Onward) – Brandi Carlile

“Into the Unknown” (from Frozen II) – Idina Menzel featuring AURORA

“Stand Up” (from Harriet) – Cynthia Erivo

 

Best Instrumental Composition

“Sputnik” – Maria Schneider [Winner]

“Baby Jack” – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

“Be Water II” – Christian Sands

“Plumfield” – Alexandre Desplat

“Strata” – Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows featuring Anna Webber & Eric Miller

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Donna Lee” – John Beasley [Winner]

“Bathroom Dance” – Hildur Guðnadóttir

“Honeymooners” – Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows

“Lift Every Voice and Sing” – Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea

“Uranus: The Magician” – Jeremy Levy Jazz Orchestra)

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“He Won’t Hold You” – Jacob Collier featuring Rapsody [Winner]

“Asas Fechadas” – Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole

“Desert Song” – Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor (Säje)

“From This Place” – Pat Metheny featuring Meshell Ndegeocello

“Slow Burn” – Becca Stevens featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth

 

Best Recording Package

Vols. 11 & 12 – Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions) [Winner]

Everyday Life – Pilar Zeta, art director (Coldplay)

Funeral – Kyle Goen, art director (Lil Wayne)

Healer – Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)

On Circles – Jordan Butcher, art director (Caspian)

 

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Ode to Joy – Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco) [Winner]

Flaming Pie (Collector’s Edition) – Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

Giants Stadium 1987, 1989, 1991 – Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead)

Mode – Jeff Schulz, art director (Depeche Mode)

The Story of Ghostly International – Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)

 

Best Album Notes

Dead Man’s Pop – Bob Mehr, album notes writer (The Replacements) [Winner]

At The Minstrel Show: Minstrel Routines From The Studio, 1894–1926 – Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)

The Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940–1974 – Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin To Jazz And Shaped The Music Business – Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)

Out Of A Clear Blue Sky – David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

 

Best Historical Album

It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers – Mister Rogers [Winner]

Celebrated, 1895–1896 – Unique Quartette

Hittin’ the Ramp: The Early Years (1936–1943) – Nat King Cole

1999 Super Deluxe Edition – Prince

Souvenir – Orchestral Manoeuvres In The Dark

Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions – Béla Fleck

 

Best Engineered Album, Non-Classical

Hyperspace – Beck [Winner]

Black Hole Rainbow – Devon Gilfillian

Expectations – Katie Pruitt

Jaime – Brittany Howard

25 Trips – Sierra Hull

 

Producer of the Year, Non-Classical

Andrew Watt [Winner]

Jack Antonoff

Dan Auerbach

Dave Cobb

Flying Lotus

 

Best Remixed Recording

“Roses (Imanbek Remix)” – SAINt JHN [Winner]

“Do You Ever (RAC Mix)” – Phil Good

“Imaginary Friends (Morgan Page Remix)” – Deadmau5

“Praying for You (Louie Vega Main Remix)” – Jasper Street Co.

“Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)” – Bazzi

 

Best Immersive Audio Album

The judging for this category was postponed.

 

Best Engineered Album, Classical

“Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar'” – David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) [Winner]

“Danielpour: The Passion of Yeshua” – Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

“Gershwin: Porgy and Bess” – David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

“Hynes: Fields” – Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

“Ives: Complete Symphonies” – Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

 

Producer of the Year, Classical

David Frost [Winner]

Blanton Alspaugh

Jesse Lewis

Dmitry Lipay

Elaine Martone

 

Best Orchestral Performance

“Ives: Complete Symphonies” – (Los Angeles Philharmonic) [Winner]

“Aspects of America – Pulitzer Edition” – Oregon Symphony

“Concurrence” – Iceland Symphony Orchestra

“Copland: Symphony No. 3” – San Francisco Symphony

“Lutosławski: Symphonies No. 2 & 3” – Finnish Radio Symphony Orchestra

 

Best Opera Recording

“Gershwin: Porgy and Bess” – David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) [Winner]

“Dello Joio: The Trial at Rouen” – Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

“Floyd, C: Prince of Players” – William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

“Handel: Agrippina” – Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)

“Zemlinsky: Der Zwerg” – Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

 

Best Choral Performance

“Danielpour: The Passion of Yessuah” – JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers) [Winner]

“Carthage” – Donald Nally, conductor (The Crossing)

“Kastalski: Requiem” – Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)

“Moravec: Sanctuary Road” – Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)

“Once Upon a Time” – Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Contemporary Voices” – Pacifica Quartet [Winner]

“Healing Modes” – Brooklyn Rider

“Hearne, T,: Place” – Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

“Hynes: Fields” – Devonté Hynes & Third Coast Percussion

“The Schumann Quartets” – Dover Quartet

 

Best Classical Instrumental Solo

“Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra” – Richard O’Neill, David Alan Miller, conductor (Albany Symphony) [Winner]

“Adés: Concerto for Piano and Orchestra” – Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)

“Beethoven: Complete Piano Sonatas” – Igor Levit

“Bohemian Tales” – Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

“Destination Rachmaninov – Arrival” – Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

 

Best Classical Solo Vocal Album

“Smyth: The Prison” – Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra) [Winner]

“American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto” – Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

“Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger” – Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

“Farinelli” – Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)

“A Lad’s Love” – Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

 

Best Classical Compendium

“Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke” – Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer [Winner]

“Adès Conducts Adès” – Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer

“Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin” – Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer

“Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto” – José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer

“Woolf, L.P.: Fire and Blood” – Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

 

Best Contemporary Classical Composition

“Rouse: Symphony No. 5” – Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony [Winner]

“Adès: Concerto for Piano and Orchestra” – Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra

“Danielpour: The Passion of Yeshua” – JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus

“Floyd, C.: Prince of Players” – William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

“Hearne, T.: Place” – Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

 

Best Music Video

“Brown Skin Girl” – Beyoncé, Saint Jhn & Wizkid Featuring Blue Ivy Carter [Winner]

“Life Is Good” – Future Featuring Drake

“Lockdown” – Anderson .Paak

“Adore You” – Harry Styles

“Goliath” – Woodkid

 

Best Music Film

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice – Linda Ronstadt [Winner]

Beastie Boys Story – Beastie Boys

Black Is King – Beyoncé

We Are Freestyle Love Supreme – Freestyle Love Supreme

That Little Ol’ Band From Texas – ZZ Top

 

 

Congratulations to all the winners at the 63rd Annual Grammy Awards.

Be the first to comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.